طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

امروز : جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸

 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۶ مهر, ۱۳۹۶ | ساعت انتشار خبر : ۲۲:۴۱ | تعداد بازدید : 1088 نفر | امتیاز خبر :
 • ثبت جهانی شهر تاریخی کنگ و مسئولیت شهروندان آن

  تاریخ خبر:96/7/6     کدخبر:12 به بهانه هفته گردشگری ثبت جهانی شهر تاریخی کنگ و مسئولیت شهروندان آن   پایگاه خبری آوای کنگ با دریافت " یادداشتی بر ثبت جهانی شهر تاریخی بندرکنگ " به قلم فریده ...

  تاریخ خبر:۹۶/۷/۶     کدخبر:۱۲

  به بهانه هفته گردشگری
  ثبت جهانی شهر تاریخی کنگ و مسئولیت شهروندان آن

   

  پایگاه خبری آوای کنگ با دریافت ” یادداشتی بر ثبت جهانی شهر تاریخی بندرکنگ ” به قلم فریده قاسمی مدیر عامل جمعیت بانوان بندرکنگ، به مناسبت هفته گردشگری این یادداشت را منتشر می نماید.
  ” مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۷ را به عنوان سال جهانی گردشگری پایدار برای توسعه اعلام نموده است.
  شهر تاریخی بندرکنگ با دارا بودن ۱۹۵ هکتار بافت تاریخی،۳۲۰ بادگیر،۲۷ مسجد و دهها ویژگی منحصر به فرد به عنوان دومین شهر ایران، جهت ثبت جهانی انتخاب شده است.
  طی همایش ملی در روز گردشگری از شهردار شهر تاریخی بندرکنگ بعنوان شهردار برگزیده و برتر ملی، تجلیل به عمل آمد.
  در این میان ما شهروندان بندرکنگ در تسریع و تسهیل ثبت جهانی شهرمان و آماده نمودن آن برای ورود گردشگران، چه نقشی می توانیم داشته باشیم ؟
  ویژگی های ذیل،زمینه ثبت جهانی شهر بندرکنگ و نیز لزوم اجرای طرح ویژه را ایجاب می کند :
  ۱-هسته ی تاریخی سه هزار ساله.
  ۲-انسجام و یکپارچگی بافت.
  ۳-پویایی و سرزندگی بافت(زندگی در بافت جریان دارد)
  ۴-بافت بندرکنگ به مثابه ی تصویر الگوی شهرسازی ایرانی است.
  ۵-سالم ترین و وسیع ترین بافت تاریخی شهر در حاشیه ی خلیج فارس.
  ۶-تعدد دانه های سالم ارزشمند بافت،شامل خانه ها،آب انبارها و مساجد.
  ۷-معماری منحصر به فرد خانه های تاریخی با هویت ایرانی.
  ۸-دارا بودن میراث معنوی در مقیاس ملی و جهانی( لنج سازی و میراث ناملموس غذا، پوشاک، سرودها (رزیف) )
  ۹-پتانسیل های گردشگری متعدد در داخل شهر و حومه.
  ۱۰-لزوم ایجاد تقویت هم پیوندی میان بافت تاریخی و کلیت شهر.
  ۱۱- لزوم ایجاد زمینه های تسری ویژگی های معماری شهرسازی به بخش های توسعه شهر.
  ۱۲-لزوم ایجاد زمینه های حفاظت فعال از بافت تاریخی در طرح توسعه شهر.
  اطلاع از این ویژگی های بی نظیر مسئولیت ما شهروندان را در حفظ و نگهداری و معرفی آن به کشور و جهان دوچندان می کند و ما را بر آن می دارد تا نقش خود را در آماده نمودن پرونده ثبت جهانی بندرکنگ پررنگ تر ایفا نماییم.
  تقویت زیرساخت ها
  سرمایه داران و تجار بندرکنگ با همکاری شهرداری شهر و نیز مشارکت دهی سرمایه داران داخلی و خارجی می توانند با ساخت هتل، مهمان پذیر و مرمت خانه های قدیمی(بوم گردی) شهر را برای پذیرایی از مهمانان و نیز برگزاری همایش ها و سمینارها در مقیاس جهانی چند صد نفر آماده نمایند.
  تعریف سناریو گردشگری
  فعالین عرصه گردشگری و سمن های فرهنگی،اجتماعی و ورزشی با برنامه ریزی و طراحی یک سناریو گردشگری می توانند از ویژگی منحصر به فرد بندرتاریخی بندرکنگ که در مرکز یک بیضی قرار گرفته و بنادر و جزایر متعدد آن را احاطه نموده اند به عنوان مرکزی جهت رفت و آمد به بنادر و جزایر بهره گیرند بطوریکه یک گردشگر چند روز خود را با برنامه های متعدد سپری نماید.
  سازمان دهی موزه مردم شناسی
  فعالین عرصه گردشگری و سمن های فرهنگی،اجتماعی و ورزشی با انجام مطالعات برروی موزه های استاندارد و تفکیک، جداسازی، ثبت و معرفی اشیاء موجود به دو زبان فارسی و انگلیسی در قالب لیبل های یک دست، محیطی مناسب، جهت بازدید گردشگران فراهم نمایند.
  احیاء و بهسازی بافت تاریخی ارزشمند
  همه شهروندان شهر بندرکنگ با علم به اینکه صاحب شهری که سالم ترین و بزرگ ترین بافت معماری با مردمی که در آن زندگی می کنند(بافت زنده) هستند، با احساس مسئولیت بیش از پیش لازم می بینند به قوانینی که برآمده از طرح ویژه می باشند،احترام گذاشته و بلکه خود ناظر اجرای آن قوانین باشند و ساخت و ساز ها را مطابق با اصول معماری تاریخی انجام دهند.
  الف. طرح و متریال نمای ساختمان و محل کار خود را متناسب با اصول معماری شهر انتخاب نمایند و از اجرا شدن نماهای رومی،یونانی،کره ای و التقاطی ونیوکلاسیک اجتناب می ورزند.
  ب. استفاده از گل ها و گیاهان متناسب با اقلیم و جغرافیای شهر که در عین حال زیبایی و هارمونی به منازل و کوچه ها ببخشد. بطور مثال استفاده از گل کاغذی که از سالیان قبل زیبنده منازل و کوچه ها بوده است.
  ج. پاکیزه و تمیز نگه داشتن شهر. با بررسی چندین شهر و جزیره توریستی جهان که از خیلی جهات شبیه کنگ هستند می توان مشاهده کرد که فرق شهر بندرکنگ با آنها در زیبا و تمیز نگه داشته شدن آن توسط مردم است.

  د: عدم جانمایی جاکولری ها در کوچه در صورتیکه فضای کافی و مناسب در منزل وجود دارد. متاسفانه با نصب جاکولری ها در کوچه ها و تجاوز به حریم آن ها تا ۵۰ یا ۶۰ سانتی متر علاوه بر تولید حرارت و گرما، مزاحمت هایی در رفت و آمد افراد ایجاد شده است.
  ه: عدم استفاده از لوله پولیکا در معابر آب باران در پشت بام (هلوچم) و استفاده از جنس چوب.
  و: همکاری در رانندگی با سرعت پایین در اماکن و معابری که در آینده مخصوص رفت و آمد گردشگران طراحی می گردد.”

   

   

  منبع : صحبت های خانم دکتر شیوا آراسته مدیر مطالعات بافت و معماری تاریخی بندرکنگ در جمع اعضاء سمن های بندرکنگ در روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی(۲۲ مردادماه ۱۳۹۶)


  ابرچسب :
  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
  آوای کنگ کنگ نیوز

  گالری تصاویر