طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

امروز : یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸

 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۸ آبان, ۱۳۹۷ | ساعت انتشار خبر : ۰۱:۲۳ | تعداد بازدید : 422 نفر | امتیاز خبر :
 • 🔹معرفی کتاب ” انسان‌شناسی آیین‌های دریایی ” با نگاهی به آیین های دریایی بندرکنگ

  تاریخ خبر:96/8/2 کدخبر:116 🔹معرفی کتاب " انسان‌شناسی آیین‌های دریایی " با نگاهی به آیین های دریایی بندرکنگ خلیج‌فارس پهنه فرهنگی وسیعی از جنوب ایران را در برگرفته است و ساحل‌نشینان خلیج‌فارس سال‌های متمادی در ...

  تاریخ خبر:۹۶/۸/۲ کدخبر:۱۱۶
  🔹معرفی کتاب ” انسان‌شناسی آیین‌های دریایی ” با نگاهی به آیین های دریایی بندرکنگ

  خلیج‌فارس پهنه فرهنگی وسیعی از جنوب ایران را در برگرفته است و ساحل‌نشینان خلیج‌فارس سال‌های متمادی در تعامل با دریا زیسته‌اند، در این زیست هم دریا بستری برای معیشت این اقوام ساحل‌نشین بوده است و هم اینکه دریا آن‌ها را با ساحل‌نشینان سواحل جنوبی خلیج‌فارس و دریاهای دور پیوند داده است. پیوندی که باید در نمودهای فرهنگی همچون آیین‌ها، باورها و شیوه‌های معیشت جستجو کرد.

  کندوکاو در این نمودها و شناخت بسترهای پیدایش و دگرگونی آن‌ها نیازمند بهره‌گیری از روش‌های علمی انسان‌شناسی است که تاکنون کمتر در این زمینه شاهد تألیف‌ها و نمونه‌های عملی بوده‌ایم.

  بنیامین انصاری نسب که کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی فرهنگی است نگاه و تجربه‌ای عملی در انسان‌شناسی آیین‌های دریایی ساحل‌نشینان خلیج‌فارس داشته است که در قالب کتابی با همین عنوان یعنی انسان‌شناسی آیین‌های دریایی از سوی نشر اوان در بهار ۱۳۹۶ منتشرشده و روانه بازار شده است.

  این کتاب حوزه مطالعات میدانی و مطالعات نظری را پیوند داده است و ازآنجاکه نگارنده خود در سواحل خلیج‌فارس می‌زید و با فرهنگ بومیان آشنا است توانسته است نگاهی از درون و ملموسانه به موضوعات موردمطالعه خود داشته باشد.

  کتاب با عناوین آیین‌ها فصل‌بندی شده است که در آن نگارنده پس از مقدمه به شرح تاریخچه دریانوردی ایرانیان در سواحل خلیج‌فارس و انواع جهازها و لنج های دریانوردان ایرانی پرداخته است. پس‌ازآن انصاری نسب به تعریف نظری انسان‌شناسی دریایی می‌پردازد و در ادامه این بحث دو بخش را به‌طور کامل‌تر توضیح می‌دهد که شامل ساختار جامعه دریانوردان و همچنین موسیقی در آیین‌های دریایی است. این دو موضوع از نگاه نگارنده نقش کلیدی در شکل‌گیری و کارکرد آیین‌های موردنظر دارد.

  در فصل دیگر نگارنده با نگاهی به آیین‌های دریایی جنوب ایران، پنج آیین شاخص که بیشتر در مناطقی همچون بندرلنگه، بندرکنگ و جزیره قشم رایج است را ضمن معرفی به تحلیل گذاشته است قابل‌ذکر آن است که مردم‌نگاری این آیین‌ها به‌طور دقیق و کامل و استفاده از روش نشانه‌شناسی کاربردی نخستین بار است که در این کتاب به نگارش درمی‌آید. آیین‌های ذکرشده عبارت است از: آیین دریامابر، آیین اوشار، آیین نوروزصیاد، آیین رزیف(رقص خیزران) و آیین یامال.

  این کتاب می‌تواند آغازی برای مطالعات دقیق و علمی آیین‌ها و نمودهای فرهنگی جنوب ایران باشد که مغفول مانده است و کمتر به ثبت و ضبط درآمده‌اند.

  کتاب انسان‌شناسی آیین‌های دریایی در۹۶ صفحه توسط نشر اوان منتشرشده است و در دسترس علاقه‌مندان قرارگرفته است.


  ابرچسب :
  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
  آوای کنگ کنگ نیوز

  گالری تصاویر